الرئيسية » مقالات كردية » Gerilla cenazelerine insanlık dışı muamele görüntülendi

Gerilla cenazelerine insanlık dışı muamele görüntülendi

10:11 / 26 Aralık 2009

AMED
– Şırnak’ın Cudi Dağı bölgesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren iki gerillanın naaşı, askerler tarafından yerlerde sürünürken ve tekmelenirken görüntülendi.

Cudi Dağı bölgesinde Gündikê Remo köyü Pikera alanında 4 Aralık tarihinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillaları Metin Güleç (Zafer Cudi) ile Yakup Dellayimilan (Harun Betırs)’ın naaşları askerler tarafından yerlerde sürüklenip tekmelenirken görüntülendi.

Her iki gerillanın naaşı askerler tarafından ceset torbalarına yarı bir şekilde konulup başları ve ayakları dışarıda sürüklenirken, bir başka askerin ise onları tekmeledikleri görülüyor.

HPG’li Metin Güleç (Zafer Cudi) ve Yakup Dellayimilan’ın (Harun Betırs) cenazeleri, Güleç’in ablası Adile Güleç ve amcası Derviş Güleç’in de aralarından bulunduğu 40 kişi tarafından çatışma bölgesinden alınarak Dağkonak Köyü’ne getirilmişti. Şırnak Devlet Hastanesi morguna getirilen cenazelerden HPG’li Dellayimilan’ın cenazesi Doğu Kürdistanlı olduğu için hastanede kalırken, HPG’li Metin Güleç ise otopsi işlemlerinin ardından 11 Aralık günü 10 bin kişinin katıldığı bir törenle defnedilmişti.ANF NEWS AGENCY