الرئيسية » مقالات كردية » Turkiye ve Iranın Kurdistan saldırılarına karşı hayır Kampanyası

Turkiye ve Iranın Kurdistan saldırılarına karşı hayır Kampanyası

Bilindiği gibi şu gunlerde Iran dewletî açık bir şekilde Kurdistan bolge sınırlarını bombalamakta ve binlerce Kürt sivil vatandaş evinden yurdundan olup göç etmek zorunda kalmıştır. Diğer yandan Türkiye de sınırlarımızı bombalamakta ve bu saldırılarda dunya devletlerince kullanılması yasaklanan kimyasal silahlar da kullanmaktadır. Bundan dolayı da Kürt halkına karşı 21. yuzyılda ikinci bir Halepçe katliamının tekrarlanma çabaları oldugu şuphesizdir.

Kurdistana yapılan bu saldırılar çok açık bir şekilde gorulmekte ve uluslararası yasalar çignenmektedir ki uluslararası yasalara gore hiçbir devlet başka bir devletin iç sınırlarına saldırı hakkı yoktur ve bu saldırı uluslararası yasalara gore suç teşkil etmektedir.

Ote yandan Federal Iraq hikumetî bu saldırı karşısında sessiz kalmış ve her hangi bir yaptırım gücünü kullanmamaktadır. Bu iki ulkenin saldırıları sonucu yerinden yurdundan olan bolge halkı yanlız kalmıştır. Ote yandan butun dunya tarafından 1 Eylul dunya barış gunu kutlanılmasına karşın Kurdistanın bu barış gununde top ateşine tutulmasına göz yumulmaktadır.

Bizler Kurdistanın dört parçasından biraraya gelen aydın gençler olarak bu saldırılara karşı haklı mücadelemize destek istiyor ve uluslararası ve hukuk dışı olan saldırıları sert bir şekilde kınıyor ve uluslararası sivil toplum orgutlerini bu insanlık dışı saldırılara karşı göreve davet ediyoruz..


Kampanya yonetim kurulu adına

1 – Xalîd Ehmed, gazetesiz gazeteciler temsilcisi / (Batı). Kihaldall@yahoo. Com
2- Mîrhac Mistefa Mîrhac, Gazeteci, Hemdem Grup Yoneticisi / (Kuzey)
mirhacmistefa@hotmail.com
3- Mewlud Elî Celal (Afend), Bagımsız Gazeteci / (Dogu). Mawlodafand@gmail. Com
4- Hêja Osman, Akademisyen/ (Guney).
Hezhaosman83@yahoo. Com

Hewlêr 31.8.2007